United Chemi-Con EMZA350ADA331MJA0G technical specifications.
| Capacitance | 330uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | Cylindrical |
| Diameter | 10mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 0.12% |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 80mR |
| Height | 10mm |
| Impedance | 80mR |
| Lead Diameter | 1.1mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 4.5mm |
| Leakage Current | 3uA |
| Length | 10mm |
| Life (Hours) | 2000Hour |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Ripple Current | 850mA |
| Ripple Current (AC) | 850mA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MZA |
| Termination | SMD/SMT |
| Tolerance | 20% |
| Voltage | 35V |
| Voltage Rating | 35V |
| DC Rated Voltage | 35V |