This United Chemi-Con ERLA251LIN801KR40M is a 250VDC 800uF 10% electrolytic capacitor with a low ESR type. It features a through-hole mounting style and a solder lug termination. The capacitor is constructed with an aluminum cylindrical can and has a size of 30 X 40. It operates within a temperature range of -25°C to 85°C and has a lifetime of 3000 hours. The capacitor's leakage current is 1341.64 microamps at 5 minutes and has a ripple current of 4660 amps.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
United Chemi-Con ERLA251LIN801KR40M technical specifications.
| Capacitance | 800uF |
| Voltage | 250VDC |
| Tolerance | 10% |
| Negative Capacitance Tolerance | -10% |
| DC Rated Voltage | 250VDC |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| Ripple Current | 4660mA |
| Leakage Current | 1341.64@5MinuA |
| Lifetime | 3000h |
| Size | 30 X 40mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Solder Lug |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| ESR Type | Low |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |