United Chemi-Con ESMH101VSN332MQ50T technical specifications.
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Lead Diameter (mm) | 1 |
| Terminal Pitch (mm) | 10 |
| Product Height (mm) | 50 |
| Product Diameter (mm) | 25.4 |
| Number of Terminals | 2 |
| Size (mm) | 25.4 X 50 |
| Capacitance | 3300uF |
| Voltage | 100VDC |
| Tolerance | 20% |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| DC Rated Voltage | 100VDC |
| ESR | 0.075Ohm |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Ripple Current | 4060mA |
| Leakage Current | 3000@5MinuA |
| Lifetime | 2000h |
| Type | Electrolytic |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| ESR Type | Low |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |