The ESMH800VND153MA80M is a 15000uF aluminum electrolytic capacitor with a rated voltage of 80VDC and a tolerance of 20%. It has a low ESR of 0.017 and a high ripple current of 9040. The capacitor is designed for through hole mounting with a snap-in termination style and a cylindrical can construction. It operates within a temperature range of -40 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
United Chemi-Con ESMH800VND153MA80M technical specifications.
| Capacitance | 15000uF |
| Voltage | 80VDC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 80VDC |
| ESR | 0.017Ohm |
| Ripple Current | 9040mA |
| Leakage Current | 3000@5MinuA |
| Lifetime | 2000h |
| Size | 35 X 80mm |
| Type | Electrolytic |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Snap-In |
| Construction | Aluminum Cylindrical Can |
| ESR Type | Low |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |