United Chemi-Con ESMQ401VSN561MR45S technical specifications.
| Body Diameter | 30mm |
| Capacitance | 560uF |
| Package/Case | Radial |
| Diameter | 30mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 0.15% |
| Height | 45mm |
| Height - Seated (Max) | 1.772inch |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 10mm |
| Length | 45mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Ripple Current | 2.69A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | SMQ |
| Termination | Snap in |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 400V |
| DC Rated Voltage | 400V |