United Chemi-Con MVH100VC10RMH10TP technical specifications.
| Capacitance | 10uF |
| Package/Case | Radial |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1R |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | No |
| Series | MVH |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |