
The 0402Y5V100-334ZNE is a ceramic capacitor with a capacitance of 0.33uF, a voltage rating of 10VDC, and a tolerance of -20% to 80%. It has a size of 1.02mm x 0.51mm x 0.64mm and is constructed with a flat, ceramic chip case. The capacitor operates over a temperature range of -30C to 85C and is suitable for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Venkel C0402Y5V100-334ZNE datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Style | Pad |
| Package/Case | 0402 |
| Product Length (mm) | 1.02 |
| Product Depth (mm) | 0.51 |
| Product Height (mm) | 0.64(Max) |
| Number of Terminals | 2 |
| Size (mm) | 1.02 X 0.51 X 0.64 |
| Capacitance | 0.33uF |
| Voltage | 10VDC |
| Tolerance | -20% to 80% |
| Dielectric | Y5V |
| DC Rated Voltage | 10VDC |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| Technology | Standard |
| Positive Capacitance Tolerance | 80% |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Microwave Application | No |
| Cage Code | 3EQW4 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8532240020 |
| Schedule B | 8532240020 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Venkel C0402Y5V100-334ZNE to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.