The MLF2012-470MT is a general purpose chip inductor with a multi-layer technology and shielded protection style. It features a ferrite core material with an inductance of 47uH and a tolerance of 20%. The inductor has a minimum quality factor of 35 and a minimum self resonant frequency of 7.5MHz. It is designed for surface mount applications with a case size of 0805 and dimensions of 2.2x1.45mm. The inductor operates over a temperature range of -25 to 85 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | General Purpose Chip |
| Technology | Multi-Layer |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 47uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 2MHz |
| Maximum DC Current | 0.004A |
| Max DC Resistance | 3Ohm |
| Minimum Quality Factor | 35 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 7.5MHz |
| Case Size | 0805 |
| Product Length | 2.2mm |
| Height | 1.45mm |
| Product Depth | 1.45mm |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |