The MLF3216-330MB is a general purpose chip inductor with a ferrite core and shielded protection style. It has a nominal inductance of 33uH with a tolerance of 20%. The inductor is tested at a frequency of 400KHz. It can handle a maximum DC current of 0.005A and has a maximum DC resistance of 1.05 ohms. The inductor has a minimum quality factor of 35 and a minimum self resonant frequency of 13MHz. It is available in a 1206 case size with dimensions of 3.4mm length, 1.4mm height, and 1.8mm depth. The operating temperature range is from -25C to 85C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | General Purpose Chip |
| Technology | Multi-Layer |
| Protection Style | Shielded |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 33uH |
| Tolerance | 20% |
| Inductance Test Frequency | 400KHz |
| Maximum DC Current | 0.005A |
| Max DC Resistance | 1.05Ohm |
| Minimum Quality Factor | 35 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 13MHz |
| Case Size | 1206 |
| Product Length | 3.4mm |
| Height | 1.4mm |
| Product Depth | 1.8mm |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |