The RMPI453226GX-180KT is a 18uH wirewound ferrite inductor with a tolerance of 10%. It has a maximum DC current rating of 0.34A and a maximum DC resistance of 0.82. The inductor is available in a 1812 surface mount package with dimensions of 4.8mm in length, 3mm in height, and 3.4mm in depth. It operates over a temperature range of -40°C to 105°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 18uH |
| Tolerance | 10% |
| Inductance Test Frequency | 1MHz |
| Maximum DC Current | 0.34A |
| Max DC Resistance | 0.82Ohm |
| Case Size | 1812 |
| Product Length | 4.8mm |
| Height | 3mm |
| Product Depth | 3.4mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |