Inductor Photolithographic Chip Single Layer 0.0045uH 0.3nH 13Q-Factor Ceramic 0.34A 0.55Ohm DCR 0402 Reel
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Photolithographic Chip |
| Technology | Single Layer |
| Core Material | Ceramic |
| Inductance | 0.0045uH |
| Tolerance | 0.3nH |
| Maximum DC Current | 0.34A |
| Max DC Resistance | 0.55Ohm |
| Minimum Quality Factor | 13 |
| Minimum Self Resonant Frequency | 6000MHz |
| Case Size | 0402 |
| Product Length | 1.05mm |
| Height | 0.37mm |
| Product Depth | 0.55mm |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |