Vicor V24A12C500BG technical specifications.
| Package/Case | Full Brick |
| Efficiency | 87.2% |
| Features | UVLO, OVP |
| Height | 0.54inch |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 4.6inch |
| Max Input Voltage | 36V |
| Min Input Voltage | 18V |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Output Current | 41.67A |
| Max Power Dissipation | 500W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Maxi |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Width | 2.2inch |