The Vicor V24A12M500BL is a 500W DC/DC converter with 87.2% efficiency and 3kV isolation voltage. It has a single output of 12V and is available in a full brick package with through hole mount. The converter operates over a temperature range of -55°C to 100°C and is not RoHS compliant. It features under voltage lockout and over voltage protection.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vicor V24A12M500BL technical specifications.
| Package/Case | Full Brick |
| Efficiency | 87.2% |
| Features | UVLO, OVP |
| Height | 0.54inch |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 4.6inch |
| Max Input Voltage | 36V |
| Min Input Voltage | 18V |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Output Current | 41.67A |
| Max Power Dissipation | 500W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Maxi |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Width | 2.2inch |