The Vicor V24A12M500BN is a 12V DC/DC converter with a maximum output current of 41.67A and a maximum power dissipation of 500W. It features a full brick package with a height of 0.54inch, length of 4.6inch, and width of 2.2inch. The converter operates within a temperature range of -55°C to 100°C and has a maximum input voltage of 36V and minimum input voltage of 18V. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vicor V24A12M500BN technical specifications.
| Package/Case | Full Brick |
| Efficiency | 87.2% |
| Features | UVLO, OVP |
| Height | 0.54inch |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 4.6inch |
| Max Input Voltage | 36V |
| Min Input Voltage | 18V |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Output Current | 41.67A |
| Max Power Dissipation | 500W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Maxi |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Width | 2.2inch |