The Vicor V24A12T500B2 is a 12V output board mount DC/DC converter with an efficiency of 87.2%. It features a maximum output current of 41.67A and a maximum power dissipation of 500W. The converter operates within a temperature range of -40°C to 100°C and has a maximum input voltage of 36V. It is not RoHS compliant and is packaged in bulk.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vicor V24A12T500B2 technical specifications.
| Package/Case | Full Brick |
| Efficiency | 87.2% |
| Features | UVLO, OVP |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Max Input Voltage | 36V |
| Min Input Voltage | 18V |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 41.67A |
| Max Power Dissipation | 500W |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Maxi (500W) |
| Voltage - Output 1 | 12V |