This 48V DC/DC converter features 87.5% efficiency and 3kV isolation voltage. It operates over a temperature range of -40°C to 100°C and has a maximum output current of 4.17A. The converter is available in a bulk packaging and is not RoHS compliant. It is part of the MINI (200W) series and has a maximum power dissipation of 200W.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Efficiency | 87.5% |
| Features | UVLO, OVP |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Max Input Voltage | 36V |
| Min Input Voltage | 18V |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 4.17A |
| Max Power Dissipation | 200W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | MINI (200W) |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| RoHS | Not Compliant |