The Vicor V24B5M200BL2 is a 5V DC/DC converter with an isolated output and 84.9% efficiency. It features under-voltage lockout and over-voltage protection, and is suitable for use in applications with a maximum operating temperature of 100°C. The converter is packaged in a bulk package and is not RoHS compliant. It has a maximum output current of 40A and a maximum power dissipation of 200W.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vicor V24B5M200BL2 technical specifications.
| Efficiency | 84.9% |
| Features | UVLO, OVP |
| Height | 0.62inch |
| Isolation | Isolated |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 2.28inch |
| Max Input Voltage | 36V |
| Min Input Voltage | 18V |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Output Current | 40A |
| Max Power Dissipation | 200W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Power | 200W |
| Output Voltage | 5V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | MINI |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Width | 2.2inch |