Vicor V24C15T150BN2 technical specifications.
| Efficiency | 89.3% |
| Features | UVLO, OVP |
| Height | 0.5inch |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 2.28inch |
| Max Input Voltage | 36V |
| Min Input Voltage | 18V |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 10A |
| Max Power Dissipation | 150W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | MICRO |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Width | 1.45inch |