Vicor V24C48M50BN technical specifications.
| Efficiency | 87.2% |
| Features | UVLO, OVP |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Max Input Voltage | 36V |
| Min Input Voltage | 18V |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Output Current | 1.04A |
| Max Power Dissipation | 50W |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | MICRO (50W) |
| Voltage - Output 1 | 48V |