The Vicor V24C48T50BF is a DC/DC converter with an efficiency of 87.2% and features under-voltage lockout and over-voltage protection. It operates over a temperature range of -40 to 100°C and has a maximum power dissipation of 50W. The device is RoHS compliant and has a single output of 48V. It measures 0.54inch in height, 2.28inch in length, and 1.45inch in width.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vicor V24C48T50BF technical specifications.
| Efficiency | 87.2% |
| Features | UVLO, OVP |
| Height | 0.54inch |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 2.28inch |
| Max Input Voltage | 36V |
| Min Input Voltage | 18V |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 1.04A |
| Max Power Dissipation | 50W |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MICRO |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Width | 1.45inch |