The Vicor V24C5T50B is a DC/DC converter with an efficiency of 84.5% and features under-voltage lockout and over-voltage protection. It has a maximum operating temperature of 100°C and a minimum operating temperature of -40°C. The converter is available in a bulk packaging and is not RoHS compliant. It measures 2.28 inches in length, 1.45 inches in width, and 0.54 inches in height, and has a maximum power dissipation of 50W.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vicor V24C5T50B datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Efficiency | 84.5% |
| Features | UVLO, OVP |
| Height | 0.54inch |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 2.28inch |
| Max Input Voltage | 36V |
| Min Input Voltage | 18V |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 10A |
| Max Power Dissipation | 50W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | MICRO |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Width | 1.45inch |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Vicor V24C5T50B to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.