The V28C15T100BN2 is a quarter-brick DC/DC converter from Vicor, featuring a 15V output and a maximum output power of 100W. It has a 7-pin through hole package and operates within a temperature range of -40°C to 100°C. The converter is isolated and has a minimum isolation voltage of 3000Vrms.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vicor V28C15T100BN2 technical specifications.
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | Brick |
| Package/Case | Quarter-Brick |
| Package Description | Quarter Brick Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 7 |
| PCB | 7 |
| Package Length (mm) | 57.9 |
| Package Width (mm) | 36.8 |
| Package Height (mm) | 12.7 |
| Seated Plane Height (mm) | 15.7 |
| Mounting | Through Hole |
| Isolation | Isolated |
| Type | Step Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Minimum Input Voltage | 9V |
| Output Voltage | 15V |
| Maximum Input Voltage | 36V |
| Maximum Output Power | 100W |
| Minimum Isolation Voltage | 3000Vrms |
| Maximum Output Current | 6.67A |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |