
The Vicor V300A28C400BL3 is a 28V DC/DC converter with a maximum output current of 14.28A and a maximum power dissipation of 400W. It features under-voltage lockout (UVLO) and over-voltage protection (OVP) and operates within a temperature range of -20°C to 100°C. The converter is packaged in a full brick case and is available in bulk packaging. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vicor V300A28C400BL3 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Full Brick |
| Efficiency | 87% |
| Features | UVLO, OVP |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Max Input Voltage | 375V |
| Min Input Voltage | 180V |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Output Current | 14.28A |
| Max Power Dissipation | 400W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Maxi (400W) |
| Voltage - Output 1 | 28V |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Vicor V300A28C400BL3 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.