
The Vicor V300A48H500B2 is a 48V 500W full brick DC/DC converter with 89% efficiency and 3kV isolation voltage. It features under-voltage lockout (UVLO) and over-voltage protection (OVP). This converter operates over a temperature range of -40°C to 100°C and is available in bulk packaging. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vicor V300A48H500B2 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Full Brick |
| Efficiency | 89% |
| Features | UVLO, OVP |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Max Input Voltage | 375V |
| Min Input Voltage | 180V |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 10.42A |
| Max Power Dissipation | 500W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Maxi (500W) |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Vicor V300A48H500B2 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.