Vicor V300B36C150BG3 technical specifications.
| Efficiency | 87.2% |
| Features | UVLO, OVP |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Max Input Voltage | 375V |
| Min Input Voltage | 180V |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Output Current | 4.17A |
| Max Power Dissipation | 150W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MINI (150W) |
| Voltage - Output 1 | 36V |