The Vicor V300B36C150BS3 is a half brick DC/DC converter with a 36V output and 150W power dissipation. It operates within a temperature range of -20°C to 100°C and features under-voltage lockout and over-voltage protection. The converter has a high efficiency of 87.2% and provides 3kV isolation voltage. It is available in a bulk packaging option and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vicor V300B36C150BS3 technical specifications.
| Package/Case | Half Brick |
| Efficiency | 87.2% |
| Features | UVLO, OVP |
| Height | 0.54inch |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 2.28inch |
| Max Input Voltage | 375V |
| Min Input Voltage | 180V |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Output Current | 4.17A |
| Max Power Dissipation | 150W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | MINI |
| Voltage - Output 1 | 36V |
| Width | 2.2inch |