The Vicor V300B36E150BF3 is a 150W DC/DC converter with an efficiency of 87.2% and features under-voltage lockout and over-voltage protection. It has a maximum input voltage of 375V and a minimum input voltage of 180V. The converter operates within a temperature range of -10°C to 100°C and has a maximum output current of 4.17A. It is RoHS compliant and available in a bulk packaging option.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vicor V300B36E150BF3 technical specifications.
| Efficiency | 87.2% |
| Features | UVLO, OVP |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Max Input Voltage | 375V |
| Min Input Voltage | 180V |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Output Current | 4.17A |
| Max Power Dissipation | 150W |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MINI (150W) |
| Voltage - Output 1 | 36V |