The Vicor V300B36T150BN2 is a 36V 150W half brick DC/DC converter with 87.2% efficiency. It features under-voltage lockout and over-voltage protection. The converter has a maximum operating temperature of 100°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is not RoHS compliant and is available in a bulk packaging with a single unit per package. The converter is designed for through hole mount and has a width of 2.2inch, a length of 2.28inch, and a height of 0.62inch.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vicor V300B36T150BN2 technical specifications.
| Package/Case | Half Brick |
| Efficiency | 87.2% |
| Features | UVLO, OVP |
| Height | 0.62inch |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 2.28inch |
| Max Input Voltage | 375V |
| Min Input Voltage | 180V |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 4.17A |
| Max Power Dissipation | 150W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | MINI |
| Voltage - Output 1 | 36V |
| Width | 2.2inch |