The V300B36T150BS3 is a half brick DC/DC converter with a 36V output and a maximum power dissipation of 150W. It operates within a temperature range of -40°C to 100°C and features under-voltage lockout and over-voltage protection. The converter is packaged in a bulk package and is not RoHS compliant. It has a maximum output current of 4.17A and a maximum input voltage of 375V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vicor V300B36T150BS3 technical specifications.
| Package/Case | Half Brick |
| Efficiency | 87.2% |
| Features | UVLO, OVP |
| Height | 0.54inch |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 2.28inch |
| Max Input Voltage | 375V |
| Min Input Voltage | 180V |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 4.17A |
| Max Power Dissipation | 150W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | MINI |
| Voltage - Output 1 | 36V |
| Width | 2.2inch |