The Vicor MICRO DC/DC converter operates within a temperature range of -20°C to 100°C and features a maximum output current of 5A. It has a maximum power dissipation of 75W and is compliant with RoHS regulations. The module is available in a bulk packaging option and has a single output voltage of 15V. It also includes features such as under-voltage lockout and over-voltage protection.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vicor V300C15C75BG datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Efficiency | 85.2% |
| Features | UVLO, OVP |
| Height | 0.65inch |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 2.28inch |
| Max Input Voltage | 375V |
| Min Input Voltage | 180V |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Output Current | 5A |
| Max Power Dissipation | 75W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MICRO |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Width | 1.45inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vicor V300C15C75BG to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.