The Vicor V48B28T250BL2 is a DC/DC converter with an efficiency of 89.5%. It features under-voltage lockout and over-voltage protection. The converter has an isolation voltage of 3kV and can operate at temperatures between -40°C and 100°C. It can handle a maximum output current of 8.93A and a maximum power dissipation of 250W.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Vicor V48B28T250BL2 technical specifications.
| Efficiency | 89.5% |
| Features | UVLO, OVP |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Max Input Voltage | 75V |
| Min Input Voltage | 36V |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 8.93A |
| Max Power Dissipation | 250W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | MINI (250W) |
| Voltage - Output 1 | 28V |