Vicor V72C5T100BS2 technical specifications.
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | Brick |
| Package/Case | Quarter-Brick |
| Package Description | Quarter Brick Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 7 |
| PCB | 7 |
| Package Length (mm) | 57.9 |
| Package Width (mm) | 36.8 |
| Package Height (mm) | 12.7 |
| Seated Plane Height (mm) | 13.7 |
| Mounting | Through Hole |
| Isolation | Isolated |
| Type | Step Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Minimum Input Voltage | 43V |
| Output Voltage | 5V |
| Maximum Input Voltage | 110V |
| Maximum Output Power | 100W |
| Minimum Isolation Voltage | 3000Vrms |
| Maximum Output Current | 20A |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |