The VE-213-CX-S is a 24V output DC/DC converter with a maximum output current of 3.13A. It features a high efficiency of 90% and operates within a temperature range of -25°C to 85°C. The converter is packaged in a full brick format with a through hole mount and is RoHS compliant. It also includes features such as overvoltage protection, overcurrent protection, overtemperature protection, and short circuit protection.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Full Brick |
| Efficiency | 90% |
| Features | OVP, OCP, OTP, SCP |
| Height | 0.52inch |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 4.6inch |
| Max Input Voltage | 32V |
| Min Input Voltage | 21V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Output Current | 3.13A |
| Max Power Dissipation | 75W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | VE-200 |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Width | 1.8inch |
| RoHS | Compliant |