The VE-B20-EY is a 5V 10A DC/DC converter with 88% efficiency and 3kV isolation voltage. It features overvoltage protection, overcurrent protection, overtemperature protection, and short-circuit protection. The converter is packaged in a full brick format with a height of 0.5 inches, length of 4.6 inches, and width of 2.4 inches. It operates over a temperature range of -10°C to 85°C and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Full Brick |
| Efficiency | 88% |
| Features | OVP, OCP, OTP, SCP |
| Height | 0.5inch |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 4.6inch |
| Max Input Voltage | 56V |
| Min Input Voltage | 21V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Output Current | 10A |
| Max Power Dissipation | 50W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | VE-200 |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Width | 2.4inch |
| RoHS | Compliant |