
The VE-CMUJ-CM is a 36V AC/DC regulated power supply with a maximum output power of 575W. It features a screw terminal block input connector and operates within a temperature range of 0 to 85°C. The power supply has a high efficiency of 85% and a minimum isolation voltage of 4242VDC. It also meets various regulatory requirements, including line regulation of 0.5% and load regulation of 1%.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vicor VE-CMUJ-CM datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package Length (mm) | 234.82 |
| Package Width (mm) | 115.87 |
| Package Height (mm) | 34.91 |
| Mounting | Screw |
| Style | Enclosed |
| Type | Regulated |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 36V |
| Input/Output Type | AC/DC |
| Maximum Output Power | 575W |
| Efficiency | 85(Typ)% |
| Minimum Isolation Voltage | 4242VDC(Typ) |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Medical Application | No |
| Line Regulation | 0.5% |
| Input Connector Type | Screw Terminal Block |
| Power Indicator | No |
| Output Type | Fixed |
| Load Regulation | 1% |
| Tolerance | 2% |
| Ripple & Noise | 2% |
| Cage Code | 67131 |
| EU RoHS | Yes |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2002/95/EC |
Download the complete datasheet for Vicor VE-CMUJ-CM to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.