
This half-brick step-up DC/DC converter features a 9-pin through-hole package and isolated outputs. It operates over a temperature range of -40 to 100 degrees Celsius and provides up to 100 watts of output power. The converter is designed for board mount applications and meets the requirements for isolated outputs with a minimum isolation voltage of 3000Vrms.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vicor VE-J14-IW-F3 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | Brick |
| Package/Case | Half-Brick |
| Package Description | Half Brick Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 9 |
| PCB | 9 |
| Package Length (mm) | 61 |
| Package Width (mm) | 57.9 |
| Package Height (mm) | 12.7 |
| Seated Plane Height (mm) | 12.7 |
| Mounting | Through Hole |
| Isolation | Isolated |
| Type | Step Up |
| Number of Outputs | 1 |
| Minimum Input Voltage | 21V |
| Output Voltage | 48V |
| Maximum Input Voltage | 32V |
| Maximum Output Power | 100W |
| Minimum Isolation Voltage | 3000Vrms |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Cage Code | 67131 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8542390001 |
| Schedule B | 8542390000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Vicor VE-J14-IW-F3 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.