The VE-J3J-CX-F3 is a 36V 2.08A 75W half brick DC/DC converter from Vicor, featuring 90% efficiency and over/short circuit protection. It operates within a temperature range of -25°C to 100°C and is available in bulk packaging. This non-RoHS compliant converter is suitable for board mount applications and is part of the VE-J00 series.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Half Brick |
| Efficiency | 90% |
| Features | OCP, SCP |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Max Input Voltage | 60V |
| Min Input Voltage | 42V |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Output Current | 2.08A |
| Max Power Dissipation | 75W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | VE-J00™ (75W) |
| Voltage - Output 1 | 36V |
| RoHS | Not Compliant |