The VE-J4Z-EX-F2 is a half brick DC/DC converter with a 2V output, capable of delivering up to 15A of current and 30W of power. It operates within a temperature range of -10°C to 100°C and features overcurrent protection and short-circuit protection. The converter is designed for through hole mount and is compliant with RoHS regulations. It has an efficiency of 88% and an isolation voltage of 3kV.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vicor VE-J4Z-EX-F2 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Half Brick |
| Efficiency | 88% |
| Features | OCP, SCP |
| Height | 1.04inch |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 2.28inch |
| Max Input Voltage | 100V |
| Min Input Voltage | 55V |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Output Current | 15A |
| Max Power Dissipation | 30W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | VE-J00 |
| Voltage - Output 1 | 2V |
| Width | 1.86inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vicor VE-J4Z-EX-F2 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.