The VE-JNB-EX-F2 is a half brick DC/DC converter from Vicor with an input voltage range of 36-76V and an output voltage of 95V. It has a maximum output current of 790mA and a maximum power dissipation of 75W. The converter operates within a temperature range of -10°C to 100°C and is RoHS compliant. It features overcurrent protection and short-circuit protection, and is available in a through hole mount package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vicor VE-JNB-EX-F2 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Half Brick |
| Efficiency | 88% |
| Features | OCP, SCP |
| Height | 1.04inch |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 2.28inch |
| Max Input Voltage | 76V |
| Min Input Voltage | 36V |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Output Current | 790mA |
| Max Power Dissipation | 75W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | VE-J00 |
| Voltage - Output 1 | 95V |
| Width | 1.86inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Vicor VE-JNB-EX-F2 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.