The Vicor VE-JWV-EZ-S is a half brick DC/DC converter with a single output of 5.8V. It operates within a temperature range of -10°C to 100°C and features overcurrent protection and short-circuit protection. The converter is RoHS compliant and has a high efficiency of 88%. It is available in bulk packaging and is suitable for through hole mounting.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Half Brick |
| Efficiency | 88% |
| Features | OCP, SCP |
| Height | 0.52inch |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 2.28inch |
| Max Input Voltage | 36V |
| Min Input Voltage | 18V |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Output Current | 4.31A |
| Max Power Dissipation | 25W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | VE-J00 |
| Voltage - Output 1 | 5.8V |
| Width | 1.8inch |
| RoHS | Compliant |