
The VE-JWX-MW-F4 is a half-brick step down DC/DC converter with a 5.2V output and 100W maximum output power. It operates over an input voltage range of 18 to 36V and is isolated with a minimum isolation voltage of 3000Vrms. The converter is packaged in a through hole package with a seated plane height of 12.7mm and is suitable for board mount applications. It has a minimum operating temperature of -55°C and a maximum operating temperature of 100°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vicor VE-JWX-MW-F4 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | Brick |
| Package/Case | Half-Brick |
| Package Description | Half Brick Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 9 |
| PCB | 9 |
| Package Length (mm) | 61 |
| Package Width (mm) | 57.9 |
| Package Height (mm) | 12.7 |
| Seated Plane Height (mm) | 12.7 |
| Mounting | Through Hole |
| Isolation | Isolated |
| Type | Step Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Minimum Input Voltage | 18V |
| Output Voltage | 5.2V |
| Maximum Input Voltage | 36V |
| Maximum Output Power | 100W |
| Minimum Isolation Voltage | 3000Vrms |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Cage Code | 67131 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8542390001 |
| Schedule B | 8542390000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Vicor VE-JWX-MW-F4 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.