The VI-24W-EX-F2 is a DC/DC converter with an output voltage of 5.5V and a maximum output current of 13.64A, resulting in a maximum power dissipation of 75W. It operates within a temperature range of -10°C to 85°C and features overvoltage protection, overcurrent protection, overtemperature protection, and short-circuit protection. The converter is packaged in a full brick package and is available in bulk packaging. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vicor VI-24W-EX-F2 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Full Brick |
| Efficiency | 88% |
| Features | OVP, OCP, OTP, SCP |
| Height | 1.05inch |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 4.6inch |
| Max Input Voltage | 100V |
| Min Input Voltage | 55V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Output Current | 13.64A |
| Max Power Dissipation | 75W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | VI-200 |
| Voltage - Output 1 | 5.5V |
| Width | 1.86inch |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Vicor VI-24W-EX-F2 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.