The VI-B0B-EY is a 95V output DC/DC converter with an efficiency of 88%. It features overvoltage protection, overcurrent protection, overtemperature protection, and short-circuit protection. The converter is available in a full brick package with a height of 0.5 inches and a length of 4.6 inches. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -10°C. The VI-B0B-EY is designed for board mount applications and has a maximum power dissipation of 50W.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vicor VI-B0B-EY datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Full Brick |
| Efficiency | 88% |
| Features | OVP, OCP, OTP, SCP |
| Height | 0.5inch |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 4.6inch |
| Max Input Voltage | 20V |
| Min Input Voltage | 10V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Output Current | 526mA |
| Max Power Dissipation | 50W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Series | VI-200 |
| Voltage - Output 1 | 95V |
| Width | 2.4inch |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Vicor VI-B0B-EY to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.