The VI-B3B-MY is a 60V 90% efficient DC/DC converter with a single output of 95V. It features overvoltage protection, overcurrent protection, overtemperature protection, and short-circuit protection. The converter is packaged in a full brick form factor with a height of 0.5 inches and a length of 4.6 inches. It has a maximum operating temperature range of -55°C to 85°C and is isolated to 3kV. The VI-B3B-MY is suitable for board mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Full Brick |
| Efficiency | 90% |
| Features | OVP, OCP, OTP, SCP |
| Height | 0.5inch |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 4.6inch |
| Max Input Voltage | 60V |
| Min Input Voltage | 42V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Output Current | 526mA |
| Max Power Dissipation | 50W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Series | VI-200 |
| Voltage - Output 1 | 95V |
| Width | 2.4inch |
| RoHS | Not Compliant |