The Vicor VI-BWH-MY is a single-output DC/DC converter with a package quantity of one. It features a full brick package with a height of 0.5 inch, a length of 4.6 inches, and a width of 2.4 inches. The converter operates within a temperature range of -55°C to 85°C and has a maximum power dissipation of 50 watts. It also includes overvoltage protection, overcurrent protection, overtemperature protection, and short-circuit protection. The output voltage is 52 volts with a maximum output current of 962 milliamperes.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Full Brick |
| Efficiency | 90% |
| Features | OVP, OCP, OTP, SCP |
| Height | 0.5inch |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 4.6inch |
| Max Input Voltage | 36V |
| Min Input Voltage | 18V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Output Current | 962mA |
| Max Power Dissipation | 50W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Series | VI-200 |
| Voltage - Output 1 | 52V |
| Width | 2.4inch |
| RoHS | Not Compliant |