
The VI-J14-EW-F1 is a 48V output DC/DC converter with a maximum output current of 2.08A and maximum power dissipation of 100W. It features overcurrent protection (OCP) and short-circuit protection (SCP). The converter is packaged in a half brick format with a through-hole mount and is available in bulk packaging. It operates over a temperature range of -10°C to 100°C and is not RoHS compliant. The device has a maximum isolation voltage of 3kV and a maximum input voltage of 32V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vicor VI-J14-EW-F1 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Half Brick |
| Efficiency | 88% |
| Features | OCP, SCP |
| Height | 0.79inch |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 2.28inch |
| Max Input Voltage | 32V |
| Min Input Voltage | 21V |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Output Current | 2.08A |
| Max Power Dissipation | 100W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | VI-J00 |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Width | 1.86inch |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Vicor VI-J14-EW-F1 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.