The VI-J3J-CZ-F3 is a 36V 25W DC/DC converter with overcurrent protection and short-circuit protection. It operates within a temperature range of -25°C to 100°C and has a maximum power dissipation of 25W. The converter is packaged in a half brick form factor and is available in bulk packaging. It is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | Half Brick |
| Efficiency | 90% |
| Features | OCP, SCP |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Max Input Voltage | 60V |
| Min Input Voltage | 42V |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Output Current | 694mA |
| Max Power Dissipation | 25W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | VI-J00™ (25W) |
| Voltage - Output 1 | 36V |
| RoHS | Not Compliant |