This half brick DC/DC converter from Vicor features an efficiency of 88% and includes overcurrent protection and short-circuit protection. It operates within a temperature range of -10°C to 100°C and has a maximum output current of 13.64A. The device is not RoHS compliant and is packaged in bulk.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vicor VI-J3W-EX-F2 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Half Brick |
| Efficiency | 88% |
| Features | OCP, SCP |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Max Input Voltage | 60V |
| Min Input Voltage | 42V |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Output Current | 13.64A |
| Max Power Dissipation | 75W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | VI-J00™ (75W) |
| Voltage - Output 1 | 5.5V |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Vicor VI-J3W-EX-F2 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.