The VI-J4X-EX-F2 is a half brick DC/DC converter with an efficiency of 88% and features overcurrent protection and short circuit protection. It operates at a maximum temperature of 100°C and a minimum of -10°C. The converter is available in a through hole mount package with a width of 1.86inch, a length of 2.28inch, and a height of 1.04inch. It has a maximum input voltage of 100V and a minimum input voltage of 55V, and a maximum output current of 14.42A.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vicor VI-J4X-EX-F2 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Half Brick |
| Efficiency | 88% |
| Features | OCP, SCP |
| Height | 1.04inch |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Length | 2.28inch |
| Max Input Voltage | 100V |
| Min Input Voltage | 55V |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -10°C |
| Max Output Current | 14.42A |
| Max Power Dissipation | 75W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | VI-J00 |
| Voltage - Output 1 | 5.2V |
| Width | 1.86inch |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Vicor VI-J4X-EX-F2 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.