The VI-J5F-IY is a 72V 50W DC/DC converter with high efficiency of 90% and features overcurrent protection (OCP) and short-circuit protection (SCP). It operates from a minimum input voltage of 100V to a maximum of 200V and is isolated to 3kV. The converter is available in a half brick package and can be mounted through a hole. It is suitable for operation over a temperature range of -40°C to 100°C, but is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Vicor VI-J5F-IY datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | Half Brick |
| Efficiency | 90% |
| Features | OCP, SCP |
| Isolation Voltage | 3kV |
| Max Input Voltage | 200V |
| Min Input Voltage | 100V |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 694mA |
| Max Power Dissipation | 50W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | No |
| Series | VI-J00™ (50W) |
| Voltage - Output 1 | 72V |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Vicor VI-J5F-IY to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.